Make your own free website on Tripod.com

Arena Fitness Center

Dietat

The Arena Fitness Center | Gymi | Fitness | Ambienti-Foto | Aerobia | Estetika | Dietat | Objektivi | Stafi | Programe | Adresa

Dietat dhe kalorit

Kush mban dietė ?

Pėrpara se te filloni njė aktivitet fizik diete ose diete qofte kjo dhe elementare , duhet te konsultoheni me mjekun pėrkates. Aty duhet tė bėni tė gjitha analizat e mundshme pėr tė parė nesė vuani nga sėmundje tė ndryshme. Nė tė njėjten kohė pėr tė parė nesė sistemi metabolik ėshtė aq i aftė pėr tė pėrballuar njė diete tė tillė.

Njė pakujdesi e vogel mund tė shkaktoj dėme serioze nė shėndetin tuaj!

Shfarė janė dietat ?

Ato janė te shumellojshme si , pėr tė rėnė nga pesha, por dhe pėr tė shtuar peshė , pėr mbajtje ekuilibri , pėr kurimin e sėmundjeve dhe shumė tė tjera. Pra dieta ėshtė njė regjim i caktuar i tė ushqyerit ,qė sjell nė njė rezultat tė caktuar! Me dietė kuptojm privimin e njė ose shume grupeve ushqimore ,sipas dietės qė ne do te zbatojme. Zakonisht nė tė gjitha dietat nuk kėshillohen tė jenė strikte ose tė ekzagjerohet me atė qė paraqet ajo.Privimi ekstrem i ushqimit ju sjell nė shkatėrrimin e plot tė organizmit. Kalimi i organeve tuaj ne gjendje anoreksie ėshtė forma mė torturuese e trupit e cila sjell dėme tė pa riparueshme ne organizmin tuaj.

Diet apo aktivitet fizik ?

Dieta pa stėrvitje ėshtė si bima pa diell (diēka artificiale pa ngjyrė). Pėr te rėnė nga pesha bėni kėtė program 3 muajt e parė 30% dietė e 70% aktivitet aerobik ,dhe kėshtu duke e rralluar plotėsiaht dietėn por duke bėr 100% aktivitet fizik. Mos u gėnjeni se dietat e vazhdojne efektin pėrherė ,ato zakonisht e kanė efektin mė tė madh gjat javėve tė para. Mė pas ato nuk kanė efekt shumė tė madh dobėsimi dhe mund tė bėhen shumė tė rrezikshme. Ju kėshillojm qė nė fillim tė zgjidhni palestren ose vendin pėr tė bėrė ushtrimet fizike dhe mė pas dietėn.

Cilat janė ushqime mė shumė kalori ?

Ushqimet mė me shumė kalori janė ato grupe ushqimesh tė cilat kanė pėrqindje tė lartė indyre ,sidomos ato me prejardhje shtazore si djathi , gjalpi ,veza dhe mishi i dhjamur, tė gjithe drithrat dhe derivatet e tyre si mielli me tė cilin bėjme bukėn e makaronat mė pas vjen sheqeri dhe nė gjithshka qė ky ėshtė brenda ,si ēokollata ėmbelsirat mė shėrbet ,biskotat e plot tė tjera. Pastaj vijnė lyrnat me prejardhje biologjike si vaji i ullirit ose i misrit,..etjer . Nesė trupi nuk ėshtė nė gjėndje ti djeg tė gjitha ato kalori qė merr ,atėhere me siguri qė ato do tė shndėrrohen nė depozita dhjamore. Bėni aktivitet fizik , vetėm aty mund tė ēlironi ate qė konsumoni.  Ju bėj tė ditur se vetem 1 lug vaj ulliri ėshtė e parabarte me rreth 90 kalori pėr njė njeri qė bėn jetė jo aktive do rreth 80 minuta pėr ti djegur , ndėrsa nė palestėr me biēikletė profesionale , me puls 75-80% MHR mund edhe ti digjni per 10 min. Bėjeni vetė diferencėn e tė berit aktivitet fizik.

Mos i besoni shum dietave , nesė keni vullnet dhe kohe pėr aktivitete fizike nuk keni pse te zbatoni dieta te ndryshme.

Enter supporting content here